Koszty prowadzenia sklepu internetowego

Nie jeden człowiek zastanawia się, ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego. W końcu wydaje się to być dobrym pomysłem na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom koszty te nie są aż tak wysokie, jak mogłoby się wydawać na początku. Jednakże każdy, kto myśli o rozpoczęciu takie działalności musi się zapoznać z kosztami już na wstępie.

Koszty nieruchomości

Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą, należy mieć świadomość, że jej podstawowym kosztem będą koszty stałe. Jest to taki rodzaj kosztów, który przedsiębiorca ponosi regularnie. Jednym z takich kosztów będzie właśnie koszt nieruchomości. Chodzi tu głównie o koszt czynszu za wynajem lub koszt dzierżawy, a także o ratę kredytu w przypadku, gdy nieruchomość została zakupiona na kredyt. Oczywiście w przypadku, gdy nieruchomość już należy do przedsiębiorcy, będą to koszty związane z podatkiem od nieruchomości.

Koszt mediów

Oczywiście prowadząc działalność, trzeba się liczyć z faktem, że będzie się ponosić koszty za prąd, wodę, ogrzewanie oraz internet i telefon. W końcu wszystkie te media są niezbędne do właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa. One też należą do kosztów stałych, choć należność za nie może się wahać, np. w przypadku kosztów ogrzewania w zależności od pory roku. Jest jeden z kosztów podstawowych, którego w kalkulacjach absolutnie nie powinno się pomijać.

Koszty pracowników

W przypadku gdy w sklepie internetowym zatrudnieni są pracownicy, z całą pewnością w koszt prowadzenia sklepu należy wliczyć koszt utrzymania pracownika. Są to głównie całkowite koszty wynagrodzenia obejmujące ubezpieczenie, składki zdrowotne i emerytalne itp. W związku z zatrudnianiem pracownika ponosi się także koszty związane ze szkoleniami (np. obowiązkowe szkolenie bhp), badaniami okresowymi itp. Dlatego też czasem warto się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie doinwestowanie np. w profesjonalne oprogramowanie dla sklepu internetowego, które pozwoli na ograniczenie liczby pracowników i usprawnienie pracy.

Koszt oprogramowania

W XXI wieku każdy przedsiębiorca powinien być świadom, że kartka i ołówek nie wystarczą mu do prowadzenia firmy. Niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Dotyczy to także sklepu internetowego. Taki system umożliwia sprzedaż internetową za pośrednictwem własnej strony internetowej, a także innych platform i portali aukcyjnych. Przykładem takiego oprogramowanie może być system ze strony Sky-Shop.pl, dostępny w kilku wersjach w zależności od stopnia rozwoju sklepu. Koszty związane z oprogramowaniem zazwyczaj występują w postaci abonamentu miesięcznego, który także można zakwalifikować do kosztów stałych.

Koszty księgowości

Sklep internetowy powinien mieć także swoją księgową lub korzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego. W innym przypadku może spodziewać się licznych zaniedbań, a co za tym idzie kontroli skarbowych. W związku z tym kolejnym kosztem stałym wiążącym się z prowadzeniem sklepu będą koszty księgowości. Powyższe koszty są konieczne i trzeba się z nimi liczyć, otwierając własną działalność.